Jdi na obsah Jdi na menu
 


Památky v Dačicích

15. 10. 2007

Nový zámek

Stavba je poprvé doložena v roce 1591. Původní renesanční zámek byl několikrát přestavěn, naposledy vídeňským architektem J. Schlepsem v letech 1831 - 32 ve stylu empíru. Z původní renesanční stavby zůstaly zachovány klenby některých síní a dvě patra žulových arkád. V severním křídle je prohlídková trasa pro veřejnost. Zahrnuje reprezentační přízemní prostory ve stavu z doby posledních majitelů a v prvním křídle ojedinělý soubor empírových interiérů s krásnou pozdně secesní knihovnou. V západním křídle je umístěno městské muzeum a galerie. Na zámeckou budovu volně navazuje zámecký park o rozloze 10 ha s jezírkem a řadou vzácných stromů.

Starý zámek

Byl postaven v letech 1572 - 1579 pro Albrechta Krajíře z Krajku a jeho choť Magdalénu z Vřesovic jako městský renesanční palác zdobený sgrafity. Od roku 1991 slouží jako radnice.

Stará radnice

Byla postavena v roce 1559 jako renesanční stavba s věží. Po požáru byla v letech 1848 - 1850 přestavěna stavitelem F. Sikou. Uvnitř je zachován prostorný mázhaus a klenutá síň.

Farní kostel sv. Vavřince

Stojí v místě původně románského kostelíka, goticky přestavěného ve 14. století. Dnešní podoba kostela je z let 1775 - 1788, kdy byl přestavěn podle plánů dačického stavitele Kirchmayera. Jeho renesanční sedmiposchoďová věž je 51 m vysoká a tvoří výškovou dominantu města. Byla postavena v letech 1586 - 1592 stavitelem Francesco Garofem z Bissone.

Klášter s kostelem sv. Antonína Paduánského

Rozsáhlý barokní františkánský klášter u kostela sv. Antonína Paduánského založil roku 1660 dačický primátor Matyáš Jiří Kapeta, bohatý soukeník italského původu. V současnosti je rekonstruován pro potřeby ženského řádu bosých karmelitek. Klášterní kostel zdobí četné plastiky dačického sochaře a řezbáře Matouše Strachovského.

Pomník kostky cukru

Je umístěn naproti farnímu kostelu. V roce 1833 byla v Dačicích založena první rafinerie cukru na Moravě. Nevýhodné tvary cukru - homole přivedly J. K. Rada k vynálezu kostkového cukru a stroje na jeho výrobu. První kostkový cukr na světě byl vyroben v Dačicích v roce 1841.

 

Náhledy fotografií ze složky Pohlednice Dačic

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář